![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh3o4QLVwQAedOzhXyRp2xGWK9AoczX3uvwpcJe-WEE1twzzks2kNt_fTGzFEEGlrHL-In252mHBvLnFhHW69ehbsbXJyW-ZMNegYSq4Iidbne0CpRXdcsmTFQie7MpBTXNrq-xqC-A-ZA/s1600/paradise-or-oblivion.jpg)
Στην ταινία τονίζεται η ανάγκη να ξεπεραστούν παρωχημένες και αναποτελεσματικές μέθοδοι της πολιτικής, των νόμων, των επιχειρήσεων και να χρησιμοποιηθεί η μέθοδος της επιστήμης, σε συνδυασμό με την υψηλή τεχνολογία, για να καλυφθούν οι ανάγκες όλων των ανθρώπων του κόσμου. Δεν βασίζεται στις απόψεις των πολιτικών και οικονομικών ελίτ ή στην σφαίρα της φαντασίας, αλλά στη διατήρηση μιας δυναμικής ισορροπίας με τον πλανήτη που θα μπορούσε να προσφέρει τελικά την αφθονία για όλους τους ανθρώπους.
Το "Παράδεισος ή Λήθη", από το Venus Project, εισάγει τον θεατή σε ένα πιο κατάλληλο σύστημα αξιών με ολιστική προσέγγιση προς όφελος του ανθρώπινου πολιτισμού.
Προβολή από youtube